Drogi kliencie po pierwsze musisz pamiętać, że prawidłowe konserwowanie i pielęgnowanie obuwia jest podstawą do gwarancji, dlatego tez koniecznie zapoznaj się z treścią poniżej.
Zawsze używaj buty zgodnie z przeznaczeniem. Nigdy na odwrót ponieważ to pierwszy krok do odrzucenia Twojej reklamacji. Jeżeli kiedykolwiek zdarzy ci się bardzo mocno wybrudzić Twoje obuwie nigdy nie pierz ich w pralce. Zaleca się stosunkowo delikatne czyszczenie np.: gąbka, woda i delikatny środek chemiczny: mydło, płyn do naczyń, specjalny szampon do czyszczenia obuwia, itp.
Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie obuwia. Zawsze przed założeniem lub zdjęciem butów staraj się je rozsznurować. Prawidłowe sznurowanie uchroni twoje obuwie od zdeformowania a twoje stopy od uszkodzeń. Skóra jest materiałem w miarę plastycznym, formującym się do kształtu stopy, złe wiązanie może powodować jej uszkodzenia, pękania.
Podstawą do prawidłowego konserwowania obuwia jest dobór odpowiedniego środka pielęgnacyjnego do rodzaju materiału z którego wykonane są buty (dopytaj sprzedawcę). Warto zakonserwować obuwie przed pierwszym użyciem. Prawidłowe zabezpieczenie skóry zapewniają pasty wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Zaleca się również stosowanie odpowiednich sprayów z membranami wodoodpornymi do skór nubukowych.
Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja pozwoli cieszyć się nam obuwiem przez długi czas i uchroni buty przed niechcianymi uszkodzeniami niezależnie od tego z jakiego materiału są wykonane. Buty z naturalnych skór powinny zostać zakonserwowane przed ich pierwszym użyciem jak i podczas ich eksploatacji. Konserwować można jedynie czyste obuwie. Skóry naturalne nie przepadają za intensywnym kontaktem z woda i wilgocią zwłaszcza bez uprzedniej konserwacji, dlatego radzimy używać do tego celu jedynie delikatnych wilgotnych, miękkich materiałów i szczoteczek.
Skóra licowa
Pasty i kremy barwne zgodne z kolorem wierzchu. W przypadku skór o kolorze w którym nie można nabyć pasty czy kremu, należy stosować pasty bezbarwne.
Skóra typu: nubuk, welur
Nie można pastować ani kremować, należy je czyścić specjalnie przeznaczoną do tego gumową szczotką lub gąbką oraz stosować impregnaty w sprayu barwne lub bezbarwne mogące zawierać membrany wodoodporne.
Skóra syntetyczna
Przetrzeć wilgotną szmatką. Po wyschnięciu konserwować środkami do skór syntetycznych.
Materiały włókiennicze
Obuwie należy otoczyć szczególną dbałością przed zabrudzeniami, a czyścić tylko szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie z ewentualnym dodatkiem delikatnych środków piorących.
JAK POSTĘPOWAĆ Z NIEWYGODNYM OBUWIEM? Jeśli pozostajemy przez cały dzień w domu, zwilżamy (ale nie moczymy) niewygodne obuwie gorącą wodą od wewnątrz i wkładamy je na nogi. Na ogół nie pomaga to za pierwszym razem, zabieg więc trzeba powtarzać, aż skóra dopasuje się do nogi i buty przestaną uwierać. Można też zwilżyć gorącą wodą zmięte gazety i wypchać nimi obuwie, powtarzając zabieg do czasu, aż stanie się wygodne. Jeśli ból z powodu niewygodnych butów dokuczy nam z dala od domu, poprośmy o trochę gorącej wody i chusteczką zwilżmy w pantoflu to miejsce, które powoduje ból. Skutek będzie natychmiastowy.
Czasem zdarzy się zapomnieć o przemoczonych butach, które po wyschnięciu tak stwardniały, że trudno je włożyć na nogę. Utraconą elastyczność da się im przywrócić tylko częściowo przez nacieranie obuwia naftą, a następnie kilkakrotne wcieranie dobrej pasty i polerowanie do połysku. Pewna deformacja obuwia oraz skłonność skóry do pękania pozostanie jednak na stałe.
PĘKANIU SKÓRY BUTÓW zapobiegamy przez wcieranie w nią od czasu do czasu (w cholewki i podeszwy, jeśli są skórzane) oleju rycynowego. Miękkim tamponem, a jeszcze lepiej opuszkami palców, staramy się wmasować olej w skórę, a po 6-8 dniach resztki oleju zbieramy ligniną, buty smarujemy pastą i po przeschnięciu polerujemy.
KOZACZKI CZY SKÓRZANE BOTKI, łatwo zagniatające się w okolicy kostki, gdzie skóra najczęściej pęka, nigdy nie powinny leżeć z zagiętą cholewką. Muszą wisieć! Jeśli są zapinane na suwak - do zakończenia suwaka przywiązujemy tasiemkę czy sznureczek, wiążemy oba buty razem i zawieszamy. Gdy kozaczki są bez suwaków - można wtedy użyć drewnianych klamerek do suszenia bielizny, podkładając pod nie kawałek sukna czy flaneli, aby nie pozostawiły śladów na skórze cholewki. Klamerkami przypinamy do butów tasiemki i wieszamy. Aby nie dopuścić do powstania zmarszczek w okolicy kostki, przygotowujemy dwie puste butelki po alkoholu czy soku, dobrane rozmiarem do obwodu cholewki, wsuwamy je w starą nylonową pończochę i zawsze wkładamy w kozaczki (a także w skórzane botki) po zdjęciu ich z nóg. Jest to prosty i skuteczny sposób na "odprasowanie" cholewek.
źródło: http://www.porady.co.pl/ oraz http://www.galax-sport.pl/